10balikesir.com

TURİZMDE TÜRKİYE’NİN BİR NUMARALI ŞEHRİ OLMALIYIZ

TURİZMDE TÜRKİYE’NİN BİR NUMARALI ŞEHRİ OLMALIYIZ

BALIKESİR YAZ-KIŞ BOŞ KALMAZ

15-21 Nisan tarihlerinde kutlanan Turizm Haftası etkinlikleri Balıkesir’de Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başladı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı burada yaptığı konuşmada; “İstanbul’daki insanların aradığı istekleri ayarlayabilirsek yaz-kış Balıkesir boş kalmaz” dedi.

Balıkesir’de Turizm Haftası etkinlikleri Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, Türkiye’de turizm hareketinin başladığı ilk yerin Balıkesir olduğunu söyledi.

TURİZMDE TÜRKİYE’NİN BİR NUMARALI ŞEHRİ OLMALIYIZ

Bu sezon turizm açısından iyi bir doluluk oranı beklediklerini ifade eden Çaltı sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Balıkesir’in son yılardaki turizm hareketliliğine bakıldığında Balıkesir potansiyeli Antalya ve Bodrum gibi illeri aşma ile karşı karşıya. Bütün turizmcilerimiz, belediyelerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımız, kalkınma ajansımız ve eğitim camiamızla birlikte Balıkesir’in turizmini Türkiye’nin 1 numaralı turizm şehri haline getirmek için çalışmalarımız devam ediyor. Esasında 3 aylık yaz sezonunda turizmle ilgili herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Otellerimiz dolu. 130 binme yakın ikinci konutlarda dolu. Bunların turizmcilere bir takım olumsuz etkileri olduğunu görüyoruz ve bunları çözmek için bir dizi çalışmamız söz konusu.

TERMALDE BİRİNCİYİZ

Edremit Körfezinde Ayvalık’tan tutun Küçükkuyu’ya kadar çevresinin tamamında termal kaynak var. En son Ayvalıkta bir termal kaynağın bulunmuş olması, Edremit Körfezinin tamamında termal kaynak olduğunu bize gösteriyor. Altınoluk’ta da var, Güre ve Edremit zaten merkez, Ayvalık ve Gömeç’te de var. Yani Edremit Körfezi Türkiye’nin rivierası olma durumuyla karşı karşıya. Dünyanın en güzel turizm merkezi getirecek durumundayız ve bunun üzerinde çalışmalar hızla devam ediyor. Balıkesir’in termal kaynağı olmayan ilçesi yok. Bazılarında sondajla bulunmuş bazılarında normal akışıyla termal kaynağımız var. Bunların en önde çekenleri Sındırgı ve Bigadiç.

BU YÖREYE YATIRIM YAPARSANIZ PİŞMAN OLMAZSINIZ

Aynı zamanda Balıkesir’in doğası ve bitki örtüsü turizm için olmazsa olmazlarda bir tanesi. Balıkesir’in tamamının yarısı ormanlarla kaplı. Buda turizm için önemli bir avantaj. Balıkesir’in önemli bir özelliği hava şartları. Balıkesir’e yatırım yapanlar çok memnun, bundan böyle turizm yatırımı yapacaklarda memnun  kalacaklarıdır. Özellikle sağlık turizmi için Balıkesir’e yapılacak yatırımlar hiçbir zaman pişman etmeyecek ve ettirmeyecektir. Bize gelen yatırımcılara biz hep bunu söylüyoruz. Başta Edremit Körfezi olmak üzere Sındırgı, Bigadiç ve Dursunbey yöresi, Kepsut ve Susurluk çevresine hangi yöreye sağlık yatırımı yaparsanız yapın hiçbir zaman pişman olmazsınız. Çünkü İzmir-İstanbul Otobanı Balıkesir’den geçiyor. İki havaalanımız var. Balıkesir merkezdeki havaalanı uçuşlara başlayınca turizmciye katkı sağlayacaktır. Biz diğer illerde olmayan bir avantaja daha sahibiz. İstanbul gibi metropol şehrin yanı başındayız. İstanbul’daki  insanların aradığı istekleri ayarlayabilirsek yaz-kış Balıkesir boş kalmaz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ