10balikesir.com

AYRANCI ŞÜKRÜ MEZARI BAŞINDA ANILDI

AYRANCI ŞÜKRÜ MEZARI BAŞINDA ANILDI

Şimdiki Ayranevi’nn bulunduğu yerde, karayolunun kenarına kurduğu derme çatma kulübesinde yayıkta yaptığı yağlı ve köpüklü ayranla Susurluk’umuzun adını dünyaya duyuran Şükrü Evren, namı diğer Ayrancı Şükrü, 3 Temmuz Cuma günü saat 11.00’de Susurluk Şehir Mezarlığında bulunan kabri başında anıldı.

Bir hayırsever vatandaşımızın katkılarıyla yeniden yapılan mezarının başındaki anmada, Kaymakam Osman Ateş, Belediye Başkanı Nurettin Güney, torunları Ömür Altay, Şükrü Altay, belediye meclis üyeleri, oda temsilcileri, dinlenme tesisi işletmecileri ve sevenleri katıldı.

Bir konuşma yapan Belediye Başkanı Nurettin Güney, “Bazı insanlar yaşadığı şehrin simgesi haline gelirler. Şükrü Evren, namı diğer Ayrancı Şükrü böyle bir isimdi. Köpüğü, kendine özgü yağlı aroması ve eşsiz lezzetiyle yaptığı ayranlar öyle sevildi ki ünü sınırları aşarak, Susurluk’umuzun adını dünyaya duyurdu.

Yol boyunda dinlenme tesisleri açılmasına ilham kaynağı oldu.Böylelikle hem şehrimizin ekonomisi gelişti hem de açılan bu tesislerde binlerce kişiye istihdam sağlandı. Bugün “Ayran Susurluk’ta içilir” sözü Türkiye’nin her yerinde söyleniyorsa bunda Ayrancı Şükrü’nün çok büyük emeği ve gayreti vardır.

Ayrancı Şükrü’yü unutmamak, unutturmamak için hepimize sorumluluk düşmektedir. Susurluk’umuzun simge ismi olmuş Ayrancı Şükrü ve eşini bu vesileyle anıyor, kendisini hayırla yad ediyoruz. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.” dedi

Şeker Fabrikası Camisi Müezzini Orhan Tuna’nın okuduğu duaların ardından belediye, gelen konuklara bol köpüklü ayran dağıttı.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ