10balikesir.com

AVUKATLARDAN SERT TEPKİ: BAROLAR TERÖRİST DEĞİLDİR

AVUKATLARDAN SERT TEPKİ: BAROLAR TERÖRİST DEĞİLDİR

Barolarla ilgili yasa düzenlemesini protesto etmek amacıyla Ankara’ya gerçekleştirilen yürüyüş sonrasında Baro Başkanlarının açıklamasına izin verilmemesinin ardından Balıkesir Barosu da duruma tepki gösterdi. Sabah saatlerinde Balıkesir Barosu önünde toplanan Baro Yönetim Kurulu ve Baroya kayıtlı avukatlar basın açıklaması yaparak yürüyüşün engellenmesini protesto etti. Basın açıklamasına akademik odaların başkan ve yöneticileri de katıldı.

Balıkesir Barosu adına basın açıklamasını okuyan Sayman Sekreter Av. Erkan Sakarya Baro Başkanlarının başlattığı yürüyüşün pandemi gerekçe gösterilerek engellenmesine tepki gösterdi. Sakarya yaptığı açıklamada “Baro Başkanları terörist değildir” diye konuştu.

 

“Baro başkanlarının hakları engellenmeye çalışıldı”

Balıkesir Barosu Sayman Sekreter Av. Erkan Sakarya tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Avukatlık Yasası’nda savunma mesleğinin bağımsızlığını gölgeye düşürecek ve bölünmeye yol açacak değişikliklere karşı baro başkanlarının başlattıkları ve kamuoyu tarafından yakından takip edilen demokratik bir yürüyüş, son yaşanan olaylar ile ülkemiz açısından hiç de hoş bir manzara ortaya koymamıştır. Türkiye’de mevcut baroların çok büyük çoğunluğunu temsilen baro başkanlarının başlattıkları yürüyüş, başkent Ankara’da durdurulmuş, “pandemi” gerekçe gösterilerek baro başkanlarının demokratik hakları engellenmeye çalışılmıştır.

 

“Yapılanlar hukuk skandalıdır”

Yürüyüşün durdurulmasına “pandeml”nin de gerekçe gösterilmesi gülünç olduğu kadar inandırıcılıktan uzaktır. Bir baro başkanının, baroların başkanlarının Ankara’ya sokulmaması, arbede çıkmasına sebep olunması, baro başkanlarının itilip kakılması kabul edilebilir, mazur görülebilir, savunulabilir bir olay değildir. Bu, hukuk devleti olduğu Anayasasında yazılı olan Türkiye Cumhuriyeti için tarifi imkansız bir hukuk skandalıdır. Ankara girişinde yaşananlar, Anayasamızın 34.maddesinin fiilen mülga olduğunu, keza 36 ve 135.maddelerinin de tümüyle anlam ve işlevinin yok edilmek istendiğini ortaya koymuştur.

 

“Barolar terörist değildir”

Avukatın, avukat meslek örgütünün kendi hakkını savunmasına fırsat verilmediği bir ülkede vatandaşın savunma hakkının var olduğundan bahsedilemez. Baro Başkanlarına karşı gösterilen tavır, şiddet, engellemeleri tarih, kara bir sayfada yazacaktır. Asla unutulmamalıdır; Barolar ve temsilcileri terörist değildir. Barolar ve avukatlar, vatandaşların, avukatlık mesleğinin ve meslek örgütü olan baroların haklarını hukuk çerçevesi içinde sonuna kadar kullanma azim ve kararlılığındadır. Hukuk devleti bunu gerektirir. Hukuk devletinin bittiği yerde ise ne demokrasi, ne devlet ayakta kalır.”.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ