10balikesir.com

Yonetici

Yonetici

 

Sevgili 10 Balıkesir Gazetesi okuyucuları, bu hafta sizlere Balıkesir’in iki eski yerini bugünkü durumlarıyla mukayese edip anlatacağım.

Önce Milli Kuvvetler Caddesinden başlayalım. O yıllarda Kuva-yı Milliye ismi ile anılan caddenin sağında ve solunda en fazla iki katlı ahşap yapılar bulunuyordu. O yıllarda çekilen bu fotoğraf, görüntü olarak bizim yazdıklarımı doğruluyor ve hiç beton bina göremiyorsunuz. Aynı açıdan çektiğimiz yeni görüntüde ise, çok katlı beton yapılar görünmektedir. Sadece sol köşede bulunan iki katlı yapı günümüze ulaşmış gözüküyor.

Ali Hikmet Paşa futbol sahası ve idmancılar mahveli ise, şimdiki toplu taşıma merkezinin bulunduğu yerdeymiş. O yıllarda tüm futbol müsabakaları Ali Hikmet Paşa futbol sahasında yapılıyormuş. İdmancılar mahvelinde ise sporcu gençler ve sporu sevenler toplanıp çay, kahve içip sporlar ilgili sohbetler yaparlarmış. Ali Hikmet Paşa Futbol Sahası, Atatürk Parkının yanına inşa edilince Atatürk Stadyumu ismini almış ve spor müsabakaları bu yeni stadyumda yapılmaya başlanmış. 1950’li yılların başında Deve Loncası bölgesinde bulunan otogar, boşaltılmış olan futbol sahasına inşa edilmiş ve yeni yerine taşınmıştır. 2000’li yılların başına kadar da bu bölgede Balıkesir Otogarı olarak hizmet vermiştir. Aynı yıllarda, şehir dışına inşa edilen daha geniş otogara taşınmıştır. Eski otogar yıkılarak bugünkü Toplu Taşıma Merkezi inşa edilmiş ve halen daha Balıkesir halkına hizmet vermektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ